Strona główna Aktualności 1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

0
1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
www.sejm.gov.pl

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

Archiwalne zdjęcie, z 2016 roku. Uczestnicy Turnieju Pamięci Żołnierzy Wyklętych dla dzieci klas I-III.
Turniej w 2016 roku

W naszej gminie co roku odbywał się Turniej Żołnierzy Wyklętych o Puchar Wójt Gminy Wińsko. Niestety, z powodu pandemii w tym zawody nie odbywają się w terminie.
Jeśli warunki będą sprzyjające, Turniej Pamięci Żołnierzy Wyklętych dla dzieci klas I-III odbędzie się pod koniec kwietnia.

Powróćmy do Turnieju sprzed lat, dokładnie z 2016 roku.

Archiwalne zdjęcie, z 2016 roku. Uczestnicy Turnieju Pamięci Żołnierzy Wyklętych dla dzieci klas I-III wraz z Wójt Gminy Wińsko, Jolantą Krysowatą - Zielnicą.
Turniej w 2016 roku
Skip to content